למבקרים בבלוג שלום וברוכים הבאים!

בבלוג החי והצומח בחולות חולון אני מציגה בפניכם צילומים שביצעתי בחולות במשך כמה שנים ועדיין ממשיכה במלאכה. מטרתי תיעוד, מעקב ולימוד עצמי. המבקש לקבל מידע מדעי יכול לפנות לספרות המקצועית שכן השכלתי אינה בתחום הבוטניקה או הזואולוגיה. תודה לפרופסור אבינעם דנין מהאוניברסיטה העברית, מומחה בינלאומי לבוטניקה, שעזר לי בזיהוי הצמחים. לזיהוי בעלי החיים, בעיקר החרקים, נעזרתי בבלוג המצויין והעשיר של עמיר וינשטיין - חרקים - עולם קטן בגדול, בבלוג המרהיב של עוז ריטנר Israel Insect World וכן במגדיר החרקים בישראל של פנחס אמיתי.

אני מקוה שצילומי יחשפו בפניכם את המגוון העשיר כל כך של חיים בחולות ויתרמו לאהבת ושמירת הטבע.

טיילו בטבע ושמרו עליו!

אילנה לקשטיין
להקדמהחפש בבלוג זה

יום חמישי, 9 ביוני 2011

חומעה מגוידת

עשב חד-שנתי נמוך, משפחת הארכוביתיים, פריחה ינואר -מאיאינני יודעת מדוע, אך החומעה המגוידת פשוט מעבירה אותי על דעתי מרוב התלהבות! אני "מטורפת" על צמח זה ובעיני זכה למקום הראשון בתחרות היופי! הצמח נמוך מאד ואי אפשר ליהנות מיופיו ללא התקרבות ממשית עד כדי שכיבה על החול. בשיאו הוא מתפשט על כל שטחי החולות ויוצר מרבדים אדומים ובכך מחליף את צבע הכלולות הלבן של רותם המדבר.


                                           בהגדלת התמונה ניתן לראות את הצבע האדום עד לאופק

                                                      חבצלת החוף מוקפת חומעה מגוידת
החומעה יפה במיוחד לאחר הפריחה כאשר יש לה פירות. הפרי גלוי ויש לו כנפיים גדולות ויפיפיות עם שרטוטים אדומים שנראים כגידים. מכאן שמה.


                                                             הפרי גלוי, כנפיו מגוידות
פריחה


                                                                          פריחה 


                                      
                                                                 הפירות מצמיחים כנפיים

שעות רבות ביליתי במעקב אחר נמלת הקציר החולית. נראה שהיא מאד אוהבת את פירות החומעה. בסדר מופתי מביאות הפועלות פירות חומעה, מכניסות אותן לקן, מפרידות בין הפרי לכנפיו ואז מוציאות את הכנפיים למעגל חיצוני כפסולת. המחזה מרהיב. בכל שטח החולות מתרוצצות נמלים ובחריצות רבה סוחבות את הפירות למרחקים.
                                       קן נמלת קציר חולית, מעגל הפסולת סביב אדום כצבע החומעהשמתי לב לעובדה מעניינת. לאחר יישור הדיונה מול קרית רבין לצורך בנייה, השתלטה על כל השטח החולי והקרח החומעה ורק החומעה.  פרופסור דנין ,לשאלתי, העלה השערה שבעת שהפריעו את הקרקע, הצמח היחיד שתנאי הנביטה החדשים שנוצרו (תאריך הרטבה למשל) התאימו לו והיו לו זרעים חיוניים בחול, היה החומעה המגוידת.

                                        השטח שיושר לבנייה ליד קרית רבין, עליו השתלטה החומעה

                                    
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה